Bohaterowi Trokiel ppor. Władysławowi Mickiewicz - Tadeusz Nowak       Odwiedzono stronę: 202813

r. Imieniny :

Home Trokielanie Artykuły Wiersze Archiwum Kontakt

Rozważania
Józef Żemojtel

Józef Żemojtel

 

Poakowska grupa Żemojtela działała we wschodniej części wo­jewództwa nowogródzkiego.

Podczas operacji NKWD w grudniu 1948 i styczniu 1949 r. NKWD zlikwidowało  grupę dowodzoną przez Żemojtela. Zabito 3 i aresztowano 15 osób, (ale w sumie aresztowania objęły 36 osób, członków AK.).

Osobę Żemojtela przybliżył bliżej Józef Kordasz w swej  książce LIDA PRAWDZIWA , gdzie używał  zamiast słowa Żemojtel, gwarowo słowo Żamojtel

 „We wsi Gilwińce ( właściwa nazwa Gielwiance,  4 km od Trokiel) mieszkał Józef  Żamojtel, gorliwy piłsudczyk. Służył on w wojsku polskim w latach 1925 – 1926 r. Był  w Warszawie  i uczestniczył w przewrocie majowym Piłsudskiego, w czasie którego został poważnie ranny w nogę. Kula trafiła go w kostkę, odłupując jej połowę. Przed wojną otrzymywał rentę inwalidzką.  (Mój przypis: Jak pamiętano u mnie w rodzinie – utykał). W latach 1939-1941 uniknął aresztowania przez bolszewików  i osadzony w więzieniu w Grodnie za przynależność do AK. Jednak  zdarzają się rzeczy niemożliwe. Żamojtel był na tyle sprytny, że uciekł z więzienia. Po powrocie  w rodzinne strony ukrywał się nie tylko przed bolszewikami, lecz i przed sąsiadami, którzy zawsze mogli się wygadać, a także i przed pozostałymi kolegami z AK. Akowcy przekonali się wkrótce, że Żamojtel nie jest zwerbowanym konfidentem NKWD i „polowanie” na niego ustało. NKWD, nie mogąc ująć ściganego, podesłało prowokatora, miejscowego człowieka. Po parokrotnym spotkaniu z Żamojtelem, ów niby też ukrywający się kolega, zabił go, strzałem w twarz.  Żona Żamojtela opowiadała mi osobiście, że egzekutorem był niejaki Żurawski”.

Aresztowani ze sprawy Żemojtela w grupowym procesie skazani  zostali w marcu 1949 r. przez Trybunał Wojenny Wojsk MSW obwodu grodzieńskiego (np. J.Ś zatrzymany  z innymi nocą z 17/18 stycznia 1949 r., za „uczestnictwo w terrorystycznej grupie bandyckiej AK i utrzymywanie kontaktów z grupami AK” skazano na karę 25 lat pozbawienia wolności, konfiskatę mienia i utratę praw publicznych na lat 5 (Zwolniony  z łagru 24.08.1956 r. wyjechał do Polski w ramach repatriacji), także S.Ż i inni.

Aresztowano i żonę Józefa Żemojtela, Zofię. W sądzie w Grodnie, w opisie czynu podano, że: „była żoną dowódcy (pseudonim „Szum”) terrorystycznej grupy bandyckiej”  i „wielokrotnie odwiedzała  męża w bandyckiej grupie AK w latach 1946 – 1948.” Za kontakty „z bandą grupy AK” została skazana na karę 25 lat pozbawienia wolności , utratę praw publicznych na lat 5 i konfiskatę mienia.

Mile widziane dalsze informacje,  uzupełnienia, czy też sprostowania.

do góry


SERWIS, NAPRAWA TABLETÓW, LAPTOPÓW, KOMPUTERÓW...
MIEJSCOWOŚCI W POWIATACH WOJ. KUJAWSKO-POMORSKIEGO, POMORSKIEGO.
GRUDZIĄDZ tel. 505-339-461
WWW.FOX-NET.EU


Copyright 2002-2019 r.    Fox-Net Information Technology

Tagi: biegły sadowy informatyka Bydgoszcz Elblag Gdańsk Toruń Włocławek bezpieczeństwo teleinformatyczne naprawa laptop tablet komputer AK Trokiele Nowak Mickiewicz

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!