Bohaterowi Trokiel ppor. Władysławowi Mickiewicz - Tadeusz Nowak       Odwiedzono stronę: 202826

r. Imieniny :

Home Trokielanie Artykuły Wiersze Archiwum Kontakt

Rozważania
Łatwis

Łatwis

Łatwis był średniej budowy ciała, szatyn, z wąsem. Szczuplejszy od Adama Łoszakiewicza, nieco za to od niego wyższy. Bliższy bardziej sylwetki Hryncewicza. Kawaler. Wcześniej był w grupie, która stopniała. Ostatnio przewodził małą grupką. Otoczony przez sowietów chciał walczyć, ale jego druh nie widząc szansy walki i ucieczki odrzuciwszy broń poddając się chwycił go oburącz i tym krępując mu ręce  prosząco krzyczał by tamci słyszeli: „Łatwis, zdawajsia, nie wyrwiemy się już,  czeka najwyżej nasz zsyłka”. Działo się to w okolicy lekko zabudowanej, stąd i świadkowie tamtego zdarzenia, od których poszedł przekaz do ludzi.

Wcześniej wspomniałem o zwiadowcach. Nawiązuję do tej sprawy. Nie byli w pełni ubrani jak żołnierze sowieccy, choć mieli sowieckie częściowo mundury i maszynową broń, lornetkę oraz rakietnicę. Mówili po rosyjsku. Mogli być wcześniej sowieckimi partyzantami. Wypytywali się o ukrywających się ludziach, a konkretniej o Łatwisa i jego grupce. W Dworzyszczach stacjonowała ukryta grupa NKWD. Być może, Sowieccy zwiadowcy rakietnicą mieli wskazać przebywanie polskiej grupy.  Gdzieś w okolicach przepadli.

Po jakimś czasie Łatwis trafił w zasadzkę. Łatwis wyrywał się chcąc walczyć. Został trafiony serią i na miejscu zginął nie mogąc się bronić. Jego druh został pojmany przez NKWD i przez nich zabrany. Nieznane jego losy.

Łatwis ukrywał się. Dom jego zamieszkiwała ciotka Małgorzaty Karygo.

Małgorzaty Karygo (z domu Lipińska, pochodząca z okolic Żyżmy IV przy rzece w kierunku na Cieszkiele. Dalekie jakieś ich pokrewieństwo.). Osadniczka wojskowa (peowiaczka, jak i wcześniej zmarły mąż. ). Małgorzaty Karygo ps. „Małgorzata” była szefową łączniczek w IV batalionie 77 pp AK. Kierowała na terenach objętych działalnością Zgrupowania "Południe"  siecią łączniczek podporządkowanych dowódcy IV batalionu „Ragnerowi”.

Jej syn poległ w walce z Niemcami jako żołnierz tego oddziału w październiku 1943 r. Zginął od kuli niemieckiego snajpera, postrzałem między oczy. Po lipcu 1944 r. aresztowana przez NKWD, brak informacji o dalszych losach. Córka jej wyjechała do Polski.

do góry


SERWIS, NAPRAWA TABLETÓW, LAPTOPÓW, KOMPUTERÓW...
MIEJSCOWOŚCI W POWIATACH WOJ. KUJAWSKO-POMORSKIEGO, POMORSKIEGO.
GRUDZIĄDZ tel. 505-339-461
WWW.FOX-NET.EU


Copyright 2002-2019 r.    Fox-Net Information Technology

Tagi: biegły sadowy informatyka Bydgoszcz Elblag Gdańsk Toruń Włocławek bezpieczeństwo teleinformatyczne naprawa laptop tablet komputer AK Trokiele Nowak Mickiewicz

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!